Bayilik Firmaları Nasıl Bu Yöntemi Benimsiyor?

İş fikirleri kapsamında yeni bir iş sahibi olmak isteyen kişilerin girişimcilik temelinde attığı adımlardan biri son zamanlarda oldukça yoğun olarak bir sektörde bayilik almaktır. Alınan bayiliğin özelliklerini taşıyarak sektör üzerinde takındığı tutum ve satış stratejileri ile bu sektöre adapte olmak önem arz eden noktalardan biridir.

Alınan ya da alınmak istenen bayiliğin markası yani etiketi oldukça önemli bir diğer hususların kişilerin bu bayiliği yapmak isteyip istemedikleri de o ölçüde önem arz eden konular arasındadır.

Bayilik firmaları alınan bayiliğin tüm özelliklerini ve sektördeki yerini sarsmadan belli stratejiler kapsamında o firma adına farklı bölgelerde o işi yaparken özellikle bayiliğini aldığı firmanın müşteri profilini üzerine çekmek ister. Bununla birlikte yapılan işte o müşteri profili ile karlı bir kazanç sağlamak hedeflenir. Bunun İçin de yapılmadı gereken bazı temel şartlar mevcuttur.

Bayilik Alan Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

  • Bir firmanın marka değerini satın alarak o firma adına yapılan bayilikte öncelikli hedef çalışma stratejisi oluşturmaktır.
  • Bayilik firmaları olarak yapılan işte sermaye bedeli olarak ödenen tutar sonrasında kazanç gelmesi kişinin çalışma azmi ile alakalıdır. Alınan bayilikte yalnızca marka değerine ortak olunduğu bilinmelidir.
  • Bayilik sahibi olanların yeterli bir alt yapısı olmalıdır.
  • Ürün, hizmet ve lojistik temeli sağlam atılmalıdır.
  • Bayilik içi yetkilendirme yapılarak iş bölümünde işi uzmana bırakmak esastır.
  • Sektöre yeni dahil olmuş firmalar İçin finansal destek olmalıdır.
  • Bayilik sözleşmesi dikkatlice takip edilmeli iki taraftan birinin vaat ettiği yükümlülüğü yerine getirmemesi durumunda cezai sorumlulukların oluşabileceği unutulmamalıdır.
  • Sektörde bir firmanın Bayiliği çift taraflı ortak payda prensibi ile sağlanmaktadır. Bu sebeple herhangi bir zorunluluk ve koşulsuz şartsız bağlanma söz konusu olmamalıdır.

Yeni iş fikirleri ile girişimcilik esasında sektöre bayilik alarak dahil olmak isteyen kişilerin bu esas ve kurallara kendi ortak faydaları İçin hakim olması önem arz eden konular arasındadır. Yapılan her işte sorumluluk ve bilinç ile hareket edilmesi firma ve Bayilikler için karlı bir payda oluşturacaktır.

Leave a Reply