Bayilikler İçin Swot Analizi

Değerlendirme tekniği olarak yapılan swot analizi birçoğumuzun sıklıkla duyduğu iş alanları araştırması şeklinde de kullanılabilmektedir. Büyük ve zor karar alınırken de değerlendirilmesi yapılan swot analizi işleminin tam olarak açılımı;

  • Strengths / güçlü yönler
  • Weaknesses / zayıf taraflar
  • Opportunities / fırsatların olduğu alanlar
  • Threats / zorlayıcı kısım olarak baş harflerin birleşmesi olmaktadır.

Dört farklı analiz işlemi ile toplanan bu durumda kişi ya da kişiler en doğru karara böyle ulaşabilmektedir.

Swot Analizi Yapma Aşamaları

Özellikle kişilerin iş kurma ya da bayilik açma aşamasında ortaklı ya da hisseli durumlarda bayilik için swot analizi yapımı gerçekleşmekledir.  Bu yüzden yukarıda bulunan seçenekler değerlendirilerek en uygun çözüm ve yükselme yoluna gidilebilmektedir.

Ortaklar ilk olarak işe swot analizi nedir gibi sorular ile başlayarak analiz için gerekli verileri toplamaktadır. Toplama işleminden sonra detaylı olarak değerlendirilme de yapılarak sağlıklı ve güvenli bir şekilde sonuca gidilmelidir. Mantıklı olarak hareket etme ve tüm kişi ya da kişilerin ortak kararları baz alınmalıdır.

İş yeri açma ya da bayilik alma işlemlerinde, bu alanda bulunacak olan kişilerin stratejik yönetim şekillerinden de örnek almaları önerilmektedir. Bu yöntem ile en çok değerlendirilmesi gereken alan swot analizinin son aşaması olarak zorlayıcı kısım olmaktadır. Çünkü bu alanın tehditleri ya da fazla tarafları kişilerin gelirlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden aşama kuruluşun en temel kısmı olacaktır.

Leave a Reply