İşKur Destekleri İle İşletme Sahibi Olmak

İşkur, Türkiye’de işsizliğin azalmasına yönelik bireylere yeteneklerine ya da mevcut duruma göre iş imkânı sağlayan aynı zamanda işletme açmak isteyenler ile küçük esnafın farklı ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan iş ve işçi bulma kurumu olarak tanımlanmıştır. Son zamanlarda uygulamaya konulan politikalar ile bireylerin istedikleri alanlarda işkur kursları almaları sağlanarak farklı alanlarda istihdam oranı yükseltilmekte ve işgücünde artış hedeflenmektedir.  Bu kurslar:

  • İşletme açmak isteyen bireylere yönelik girişimcilik eğitimi kurları,
  • Genç işletmecilere yönelik uygulamalı girişimcilik,
  • Kosgeb eğitimi kursları başta olmak üzere birçok farklı işletme eğitimleri verilmektedir. Bu sayede işletmeciler İşkur’un eğitim ve istihdam fırsatlarından yararlanmaktadır.

Farklı Alanlarda İşKur Destekleri İle İşletme Sahibi Olmak

Genellikle işletme sahibi olmak isteyen bireylerin başvurduğu İşkur kursları, ev hanımlarından yeni mezun gençlere kadar binlerce kişiye istedikleri alanda kendi işletmelerini kurma imkânı sunmaktadır. Bu alanlardan bazıları:

  • Takı tasarımcılığı ve işletmeciliği,
  • Erkek ya da bayan kuaförlüğü,
  • Fotoğrafçılık ve dijital baskıcılık kursları gibi eğitimler olmak üzere bireylerin ileride kendi işletme veya dükkanlarını açabilecekleri yetenekleri elde etme ve geliştirmelerine yönelik kurslar olmakta ayrıca bebek giyim bayiliği veren firmalar da alınan eğitim sonrası açılabilmektedir.

İşletmecilik ve girişimcilik derslerinin ağırlıklı olduğu bu kurların tamamı ücretsiz olarak farklı illerde birçok işletmeci adayına verilmektedir. Bu sayede yetenek kazanmak isteyen ya da kendi işletmesini açmak isteyen herkese eşit şartlar sağlanmış olmaktadır.

İşKur Destekleri İle İşletme Sahibi Olmak ve Avantajları

Türkiye’de hemen hemen her ilde bulunan İşkur merkezleri ile bireyler istedikleri iş imkanına kavuşmakla birlikte aynı zamanda gerekli kursları alarak kendi işletimlerini de açmaktadırlar. Sonuç olarak bu İşkur kursları ile alınan eğitimlerin bireylere;

  • Yeni ve farklı nitelikler kazandırmada,
  • Kendi işletmelerini açma fırsatı sunarak istedikleri ölçüde genişleme ve daha fazla gelir elde etme imkanını sağlamada,
  • Tamamen ücretsiz kurslar sayesinde hemen hemen herkesin yararlanma imkânı olmasında avantajlar sağlamakla birlikte aynı zamanda toplum refahına da katkı sağlayarak bireylerin hem mikro hem de makro açıdan verimli hale gelmesine olanak tanımaktadır.

Leave a Reply